KMSC8122TVT6400
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded DSP (Digital Signal Processors)
Type : SC140 Core
Product Status : Obsolete
On-Chip RAM : 1.436MB
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Series : StarCore
Clock Rate : 400MHz
Voltage - I/O : 3.30V
Supplier Device Package : 431-FCPBGA (20x20)
Mfr : NXP USA Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C (TJ)
Package / Case : 431-BFBGA, FCBGA
Interface : DSI, Ethernet, RS-232
Voltage - Core : 1.20V