ACS724LLCTR-10AU-T
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
ACS724LLCTR-10AU-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Unidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy : ±1%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 14mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 10A
Response Time : 4µs
Package : Tape & Reel (TR)
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 400mV/A
Linearity : ±1.5%
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : 120kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS724
Description : ISOLATED CURRENT SENSOR 5V
Stock : In Stock
Contact Now
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)