VS-VSKT142/16PBF
Contact Now
VS-VSKT142/16PBF
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 140 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 310 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : INT-A-Pak
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 4500A, 4712A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : VSKT142
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MODULE THYRISTOR 145A INT-A-PAK
Stock : In Stock
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 310 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount INT-A-Pak