T620163004DN
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
T620163004DN
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount, 8" Wire Lead
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 300 A
Mfr : Powerex Inc.
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 470 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Single
Package / Case : TO-200AB, A-PUK
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 5000A, 5500A
Base Product Number : T620163004
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR PHASE CTRL MOD 1600V 300A
Stock : In Stock
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 470 A Single Chassis Mount, 8" Wire Lead TO-200AB, A-PUK