VS-110RKI120
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
VS-110RKI120
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.57 V
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis, Stud Mount
Package : Bulk
Current - Off State (Max) : 20 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 110 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : TO-209AC (TO-94)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 172 A
Voltage - Off State : 1.2 kV
Operating Temperature : -40°C ~ 140°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 120 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Package / Case : TO-209AC, TO-94-4, Stud
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : 110RKI120
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 2080A, 2180A
Description : SCR 1.2KV 172A TO209AC
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 1.2 kV 172 A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AC (TO-94)