16TTS08S
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
16TTS08S
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.4 V
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 500 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 10 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Supplier Device Package : TO-263AB (D²PAK)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Off State : 800 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 60 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 100 mA
Base Product Number : 16TTS08
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 200A @ 50Hz
Description : SCR 800V 16A D2PAK
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 800 V 16 A Standard Recovery Surface Mount TO-263AB (D²PAK)