SJ6016RTP
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
SJ6016RTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 10 µA
Series : SJ
Current - On State (It (AV)) (Max) : 10 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Off State : 600 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 30 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Package / Case : TO-220-3
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 75 mA
Base Product Number : SJ6016
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 188A, 225A
Description : SCR 600V 16A TO220AB
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 600 V 16 A Standard Recovery Through Hole TO-220AB