BT151X-650LTQ
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
BT151X-650LTQ
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.54 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 1 mA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 7.5 A
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220F
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Off State : 650 V
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 5 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
SCR Type : Standard Recovery
Current - Hold (Ih) (Max) : 20 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 120A, 132A
Description : BT151X-650LT/TO-220F/STANDARD MA
Stock : In Stock
Contact Now
SCR 650 V 12 A Standard Recovery Through Hole TO-220F