FS75R06KE3BPSA1
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
FS75R06KE3BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 75 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoPACK™
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.9V @ 15V, 75A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : AG-ECONO2B
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 250 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 4.6 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FS75R06
Description : LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-311
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge Inverter 600 V 75 A 250 W Chassis Mount AG-ECONO2B