APTGT50H60RT3G
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
APTGT50H60RT3G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 80 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.9V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : SP3
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 176 W
Input : Single Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 3.15 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : APTGT50
Description : IGBT MODULE 600V 80A 176W SP3
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge Inverter 600 V 80 A 176 W Chassis Mount SP3