NCV1063AD060R2G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : Soft Start
Product Status : Active
Duty Cycle : -
Mounting Type : Surface Mount
Frequency - Switching : 60kHz
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : Automotive, AEC-Q100
Supplier Device Package : 16-SOIC
Output Isolation : Either
Mfr : onsemi
Power (Watts) : 7.2 W
Fault Protection : Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Voltage, Short Circuit
Voltage - Breakdown : 670V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 8.4V ~ 9.5V
Package / Case : 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : NCV1063
Topology : Boost, Buck, Flyback, Forward
Description : IC OFFLINE SW MULT TOP 16SOIC
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 60kHz 16-SOIC